Amasya, Rüzgarı Enerjiye Dönüştürüyor
GNCR Holding

Haberler

Ocak 1, 2015

Amasya, Rüzgarı Enerjiye Dönüştürüyor

Amasya ilinde sanayi, konut ve diğer aydınlatma ihtiyaçlarını karşılamak için, ilin coğrafi ve doğal zenginliklerinden olan rüzgâr ile yeşil enerji üretiliyor. Amasya Orman Bölge Müdürlüğünce ilin rüzgâra açık orman alanlarında yapımına izin verilen rüzgâr türbinleri, çevre dostu enerji üretimine katkı sağlayarak sürdürülebilir enerji hedeflerine bir adım daha yaklaşılmasını sağlıyor.

Rüzgâr enerjisi, yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağı olması dolayısıyla Merkez İlçe Aydınca, Beldağı, Çatalçam ve Halifeli köyleri mevkiinde 14 adet, Merzifon ilçesi Kayadüzü mevkiinde 26 adet rüzgâr türbini kurulumu yapılarak enerji ihtiyacının karşılanmasında alternatif ve fark yaratmaya başlandı.

Merkez İlçe Aydınca, Beldağı, Çatalçam ve Halifeli köyleri mevkiinde tamamı orman sahası içinde Şehzade Enerji Üretim Ticaret Sanayi A.Ş. (GNCR Holding A.Ş. ve Eurowind ortaklığı) tarafından kurularak işletilen 46,2 MW kapasiteli, Türkiye’nin enerjide 272. rüzgâr enerjisinde 61. Amasya’nın ise 2. Rüzgâr Enerji Santrali’nin içerisinde mevcut durumda 14 adet türbine, 46,2 MW kurulu güce sahiptir. Rüzgâr Enerji Santraline 97 adet türbin ilave edilerek toplam 111 kapasiteli 366,3 MW enerji gücüne ulaşması hedeflenmektedir. Rüzgâr Enerji Santrali mevcut durumda sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 46.984 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Kaynak