projeler.jpg
GES, RES ve BİYOENERJİ ÜRETİM PROJELERİ

Enerji

GNCR Enerji

enerji
gncr-enerji.jpg

Çevre bilinciyle enerji yatırımları.

GNCR Holding A.Ş. 2013’te yenilenebilir enerji sektörüne yatırım yapma kararı almış ve bu alanda ilk yatırımları olan Konya Ortakonak-I GES ile Amasya RES projelerini 2016 yılında faaliyete geçirmiştir. Ayrıca kurulması planlanan birçok GES, RES ve Biyogaz tesisinin ise geliştirme, projelendirme ve realize edilme çalışmaları devam etmektedir.

Konya Ortakonak-I GES için ilk zemin düzenlemeleri ve çelik konstrüksiyon yerleştirmeleri Ağustos 2015’te gerçekleştirilmiş, 2016 ilk çeyreğinde panel, invertör, trafo, orta gerilim kablolar ve diğer elektrik ekipmanların montajı tamamlanarak Mart 2016’da geçici kabulleri yapılmış ve faaliyete girmiştir. 7.7 MW kurulu gücündeki santral, yıllık 12.000 MWe elektrik üreterek yıllık 6000 konutun elektrik ihtiyacını karşılamakta ve 6900 ton karbondioksit (CO2) emisyonunu önlemektedir.

GNCR Holding iştiraklerinden Şehzade Enerji Üretim A.Ş. bünyesindeki Amasya RES için ilk hafriyat çalışmaları Temmuz 2015’te başlatılmıştır. İletim hattı, şalt sahası, saha içi erişim yolları ve türbin temelleri Mart 2016’da tamamlanmış, bu tarihte Vestas tarafından 14 adet V126-3.3 MW türbinin montaj çalışmalarına başlanmıştır. Mayıs 2016’da projenin ilk 5 adet türbini için geçici kabulü gerçekleşerek tesis enerji satışına başlanmıştır. Tesisin tamamı Temmuz 2016’da faaliyete geçmiştir. Kurulu gücü 46.2 MW düzeyinde olan santral, yıllık 74.000’den fazla hanenin elektrik ihtiyacını karşılamakta ve 80,000 ton karbondioksit (CO2) emisyonunu önlemektedir.

Ukrayna’nın Ignatpil ve Luginy bölgelerinde Covid-19 pandemisi döneminde sadece 4 ay gibi kısa bir sürede yatırım kararı alınan ve projelendirilerek hayata geçirilen 16'şar MW'tan 2 adet GES santrali (toplam 32 MW) bulunmaktadır. GNCR Holding’in rüzgar, güneş, biyogaz başta olmak üzere ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde yenilenebilir enerji alanında büyüme hedefleri doğrultusunda, GNCR Enerji ve Gencer Enerji bünyelerinde lisanslı ve lisanssız yeni proje geliştirme çalışmaları aralıksız sürdürülmektedir.